wtorek, 19 kwietnia 2016

Olej kokosowy- dlaczego każdy powinien mieć go w domu


Na pewno słyszałeś o tym produkcie nie raz, ale czy przetestowałeś go bezpośrednio na sobie? Zapewniam, że warto.  Przeczytaj artykuł a dowiesz się się dlaczego.

Olej kokosowy zawiera tłuszcze nasycone. Jest najlepszym olejem do smażenia,  bezcenny w żywieniu i kosmetologii.

Właściwości oleju kokosowego

Olej kokosowy jest uważany za najzdrowszy na świecie, to za sprawą budowy – zawiera w swoim składzie wyjątkową grupę cząstek tłuszczu- trójglicerydy o łańcuchach średniej długości (MCT). Te tłuszcze nasycone, które często są stosowane w kuchni mają długi łańcuch, stąd ich niekorzystne działanie na zdrowie.  Łańcuch średniej długości,  jaki posiada olej kokosowy nie musi być rozbijany przez organizm na krótsze fragmenty. Średniołańcuchowe kwasy tłuszczowe są szybko przekształcane w wątrobie, wchłaniane jako energia, całkowicie spalone i nie kumulowane w postaci tłuszczu.

Skład oleju kokosowego:

Olej kokosowy w swoim składzie zawiera około 98% nasyconych kwasów tłuszczowych. w tym: około 47% kwasu laurynowego, do 18% kwasu mirystynowego, 11% kwasu palmitynowego, od 5 do 11% kwasu kaprylowego, od 4 do 9% kwasu kaprynowego, ponadto zawiera jeszcze cztery inne. Jest bogaty w witaminy: B1, B2, B3, B6, C, E, kwas foliowy, a także potas, wapń, magnez, żelazo, fosfor i cynk.


Jaki olej wybrać?

Ten pełnowartościowy jest tłoczony na zimno/ z pierwszego tłoczenia, czyli virgin, ma zapach i smak, krótki termin przydatności i wyższą cenę.

Natomiast olej kokosowy rafinowany jest bez zapachu. Podczas rafinacji jest pozbawiany niektórych składników odżywczych, jednak proces ten nie narusza tak ważnych kwasów tłuszczowych. Jest zwykle dwa razy tańszy niż nierafinowany. Ten olej sprawdzi się do smażenia lub pieczenia gdyż nie zmieni smaku potrawy aromatem kokosa.


Trzeba pamiętać, że nawet jeśli kupimy extra virgin i poddamy go obróce termicznej to zmieni od swoje właściwości na podobne jak ma rafinowany.


Naturalny antybiotyk

Olej dzięki zawartości kwasu laurowego ma silne właściwości antybakteryjne, grzybo i wirusobójcze. Skutecznie hamuje rozwój bakterii, które przyczyniają się do próchnicy i infekcji w jamie ustnej. Pomaga pokonać gronkowca złocistego, wirus opryszczki, odry, grypy. Sprawdzi się jako leczenie miejscowe grzybicy stóp.

Koniecznie w kuchni
Olej kokosowy w kuchni to istny must have! Jest najlepszy do smażenia nawet w wysokich temperaturach, nie jełczeje i nie pali się.

Olej ten jest jedynym tłuszczem, przez który nie odkłada się tkanka tłuszczowa. Wręcz przeciwnie- pomaga zgubić nadprogramowe kilogramy zwłaszcza z okolicy brzusznej.  Jeżeli będziemy go stosować jako zamiennik innych tłuszczy, po ok. tygodniu można zauważyć różnice -0,5kg.  Ciężko uwierzyć, co? Jednak to prawda.

Zbawienny wpływ na organizm

Olej kokosowy podwyższa poziom „dobrego” HDL cholesterolu i   tym samym obniża złą frakcje LDL, co znacznie niweluje ryzyko powstania miażdżycy,  nadciśnienia lub innych chorób ukł. krążenia.

Olej kokosowy może zmniejszyć apetyt i zwiększać spalanie tłuszczu w rezultacie powodując utratę wagi. Wspomaga metabolizm białek oraz węglowodanów.

Olej ten radzi sobie z regulacją cukru we krwi, dzięki czemu może zapobiec cukrzycy.

Olej kokosowy daje zastrzyk energii, wspomaga wydajność fizyczną. Dlatego świetnie sprawdzi się u sportowców i kulturystów.  Przekąska energetyczna- 1 łyżka oleju + 1 łyżka nasion Chia

Korzystnie wpływa na  funkcjonowanie tarczycy.

W 2006 r. przedstawiono wyniki pewnego badania w czasopiśmie Neurology of Aging, z którego wynikało, że suplementacja trójglicerydami średniołańcuchowymi (występujące w oleju kokosowym) pacjentów z zaburzeniami poznawczymi i pamięci oraz Alzheimerem przyniosło wyraźną poprawę. Jedna dawka wynosiła ok 40 ml. Mało prawdopodobne?

Te szybkie rezultaty wynikają z tego, że w mózgu osoby z demencją starczą jest niewystarczająco paliwa- niedobór glukozy wynikający często z insulinooporności . Olej kokosowy powoduje wzrost ketonów w organizmie a one są alternatywnym dla glukozy źródłem energii, stąd szybka, widoczna poprawa w funkcjonowaniu mózgu.

Spray z oleju kokosowego i anyżu lub z olejkiem z drzewa herbacianego jest skuteczny w zwalczaniu wszy.


Wspaniała pielęgnacja niskim kosztem

Olej kokosowy bardzo dobrze sprawdzi się w codziennej pielęgnacji.  Jest kosmetykiem uniwersalnym.

Ma on właściwości nawilżające, odżywiające i wygładzające, ponieważ jest bogaty w witaminy i pierwiastki , które nasze ciało czy włosy uwielbiają.  

Demakijaż- kosmetyki do demakijażu często są zbyt mocne i podrażniają delikatną skórę wokół oczu. Polecam nałożyć olej kokosowy na zwilżony ciepłą wodą wacik i zmywać makijaż tak jak zwykle. Makijaż  schodzi idealnie nawet maskara wodoodporna.

Na włosy- sprawia, że włosy stają się mocne, miękkie i z blaskiem, poprawia wygląd końcówek i zmniejsza wypadanie włosów. Zapobiega puszeniu się włosów, niweluje łupież, przynosi ulgę podrażnionej skórze głowy. Nakładamy większą ilość na włosy od połowy długości  owijamy folią i ręcznikiem, po godzinie spłukujemy. Można też wmasowywać olej w końcówki.

Pielęgnacja skóry- olej poprawia jej strukturę, elastyczność i sprężystość oraz wzmacnia barierę lipidową skóry. Z racji tego, że jest tak hojnie wyposażony w witaminy, sprawdzi  się w ochronie skóry przed rozstępami, np. w okresie ciąży, kiedy skóra jest wybitnie na nie narażona.  Należy codziennie, najlepiej rano i wieczorem wmasowywać go skórę. Ponadto sprawdzi się po urodzeniu dziecka jako balsam okolic intymnych a także jako krem na wrażliwe i podrażnione sutki w czasie karmienia piersią. Można stosować go do pielęgnacji skóry niemowląt- pomaga zwalczyć ciemieniuchę, łagodzi odparzenia.

Ponadto olej wspomaga i przyspiesza proces gojenia się ran, niweluje ryzyko powstawania przebarwień. Olej kokosowy przy opalaniu jako naturalny filtr przeciwpromienny – SPF 2-8 (najwyższym naturalnym filtrem jest olej z pestek malin- SPF 28-50),  a także jako ukojenie na oparzenia słoneczne.

Osobiście polecam peeling do ciała z oleju kokosowego i soli himalajskiej- silne działanie złuszczające, nawilżające, antybakteryjne.

Olej kokosowy można stosować jako naturalny lubrykant, gdyż nie zakłóca środowiska pochwy.

Wybielająca, przeciwbakteryjna pasta do zębów - Olej ten ma właściwości wybielające zęby. Można w łatwy sposób stworzyć domową pastę bez szkodliwego fluoru. Należy połączyć olej z sodą oczyszczoną, zmielonymi skorupkami jaj (źródło wapnia), ksylitolem oraz odrobiną wody utlenionej. Można dodać dla poprawy smaku ksylitol i naturalne olejki eteryczne np., miętowy czy eukaliptusowy. Stosuję to na sobie, mogę z czystym sumieniem polecić – czyści, odświeża i pielęgnuje zęby oraz dziąsła lepiej niż cokolwiek innego. 



Olej kokosowy jest wspaniałym darem od natury. Myślę, że warto mieć go w domu ze względu na jego wszechstronne zastosowanie. Ja mam i jestem zadowolona!

autor: Aleksandra Garbacz

Źródła:
5.. Mark A Reger, Samuel T Henderson, Cathy Hale, Brenna Cholerton, Laura D Baker, G S Watson, Karen Hyde, Darla Chapman, Suzanne Craft . Effects of beta-hydroxybutyrate on cognition in memory-impaired adults. Neurobiol Aging. 2004 Mar;25(3):311-4. PMID: 15123336


1 komentarz: